Kumbağ Hakkında

Tekirdağ'ın Kumbağ Tatil Beldesi yaz aylarında tam bir turizm merkezidir.

KUMBAĞ Tekirdağ Merkeze bağlı olan Marmara Bölgesinin en gözde ve en çok tercih edilen tatil beldelerinden biri olup yerli ve yabancı turistlere güzel bir tatil imkanı sağlamaktadır.Yaz aylarında İstanbul ve diğer çevre illerden gelen turistlerle kendi nüfusundan 35-40 kat daha fazla nüfusu artıyor.

İstanbul,Çanakkale,Kırklareli ve Edirne gibi şehirlere yakınlığı ile bilinen Kumbağ Tatil Beldesi yaz aylarında bir çok insanın gözde tatil köylerinden biri olmaktadır.Kumbağ'da Turizm oldukça gelişmiştir.Kasaba Halkı geçimini Turizm,Tarım,Balıkçılık ve küçük baş hayvancılığa dayanmaktadır.

 www.kumbag.web.tr sitemiz,internet üzerinden,tatil yapmaya gelmeden önce buranın nasıl biryer olduğunu misafirlere,yerli ve yabancı tüm turistlere bilgilendirme amaçlı olarak hazırlanmıştır.

Kumbağ'da su kayağı,rüzgar sörfü scuba diving gibi su sporlarının yanında tracking,biking,yamaç paraşütü gibi doğa sporları yapmanızda mümkündür.

Kumbağ yaz aylarında Marmara bölgesinin Tekirdağ ilinin turizm cennetidir.Kumbağ’da konaklama sorunu pek yaşanmamaktadır.Beldede fazlasıyla Otel ve Pansiyon mevcuttur.Ayrıca balık tutabilir,piknik yapabilir,deniz kenarında çayınızı yudumlayarak tatilin keyfini doya doya çıkarabilirsiniz.

Altyapısı

Beldede İlköğretim Okulu vardır.Kanalizasyon şebekesi malesef yoktur. Vidanjörün ne olduğunu ilk burada öğrendim. hiç bir banka şubesi bulunmayan şirin beldemizde sadece bir adet bankamatik vardır (garanti bankamatik). PTT şubesi önceden vardı fakat 2011 itibariyle kapatılmıştır. İçme Suyu Şebekesi vardır fakat temiz aktığı hiç görülmemiştir. millet çayını çorbasını yapabilmek için sokaklardaki çeşmelerden su almaktadır. Elektrik hafta sonları yoğunluktan ve orta şiddetteki bir rüzgardan kesilmektedir. Ayrıca beldedeki yol Asfalt olup (bazı yerlerinde topraktır), beldede sabit telefon vardır. 2002 yılından beri internet hizmeti de verilmektedir.GSM için baz istasyonu bulunmaktadır.Ayrıca Tekirdağ Çocuk Esirgeme Yurdu burada bulunmaktadır.Hafta sonları gelen tatilcilerin karşılaşabileceği en büyük kabus trafik çekicileridir.

Kültürü

Beldenin kültürü hakkında herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.Tek bilinen eskiden sadece küçük bir rum balıkçı köyü olduğudur.

Denizi

Kumbağ Sahil Denizi Genellikle Çok Temizdir.Kumbağ Denizinin Temziliğinden Dolayı Uluslar Arası Mavi Bayrak (Temiz Su-Deniz) Ödülü Almıştır. Ailelerin Tercih Ettiği Kumbağ Beldesi Marmara'nın Parlayan İncisi Olarak Adlandırılır.Altın Kumu, Masmavi Denizi ve Yemyeşil Ormanıyla Keşfedilmeyi Bekleyen Bir Cennet.

Ekonomisi

Köyün ekonomisi tarım, hayvancılığa ve Turizm'e dayalıdır.Beldemizde yaz aylarında tatilciler sebebiyle deniz eşyaları satan bazı küçük dükkanlar açıktır.Bunların dışında bazı büyük market zincirleri yaz kış açık durumdadır.

2009 yılında başlayan Asyaport projesi ile kumbağ yeni bir limana kavuşmuştur.Liman 2010 Yazında Bitirilmiştir.

Kumbağ Sosyal

Kumbağ Tesisleri

Kumbağ Oteller