Tekirdağ

Kumbağ Tatil Beldesi

Martı
 
 
Kumbağ Yeme İçme

Kumbağ'da Ne Yenir? Ne İçilir?

Tekirdağ denilince ilk akla gelen köftesi,rakısı,peynir helvasıdır.Fakat sizin bilmediğiniz birçok güzel yemeği var.Keşkek, kesme makarna, kuskus, tarhana gibi Anadolu' ya özgü yemekler yanında Trakya' nın tatlı türleri, sebze yemekleri ve meyveler beslenmeyi çeşitlendirmektedir.

Mısır unu da beslenmede önemli bir yer tutar, Kaçamak, mısır unu ve lahanayla yapılan " Mısır unu dolması ", pırasayla yapılan " pireşe ", ıspanakla yapılan " zennik " yörenin özgün yemekleri arasındadır. Beslenmede üzümden de yaygınolarak yararlanılır. Yemeklerde şıra ve bulama biçiminde kullanılır. Üzümden yapılan bulama tatlı olarak da kullanılır. " Şıra mekiği " de yörenin özgün tatlılarındandır. Şıra ile yapılan ve kışa saklanan yiyeceklerden biri şıra tarhanasıdır.

Özgün yemeklerden kelle, genellikle lahana ile yapılır. Ayva kallesi ve kurutulmuş erikten yapılan erik aşı da aynı tür yemeklerdendir. Meyve çeşitlerinden ve kabaktan reçel yapımı da il beslenmesinde önemli yer tutmaktadır. Hemen her yemekte bir tatlı türü bulunur. Zerde, nişasta helvası, irmik dolması, höşmerim, hakuk, cizleme, baba tatlısı, başlıca tatlı türlerindendir. Gülbarak böreği, burgulu börek, Bunların dışında geleneksel yemekler arasında çeneçarpan çorbası, cıllık, elbasan tava, kodrul manır, papaz mancası ( Köpoğlu salatası ), şaraşura, yoğurtlu borani sayılabilir. ve tabi ismi Tekirdağ ile özdeşleşmiş, Tekirdağ Köftesi, Tekirdağ Rakısı ve Şarabı, meyvelerden de Tekirdağ Karpuzu ve Kirazı ile ün yapmış ilimizde yemek açısından olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır.

Geleneksel Tekirdağ yemekleri arasında bulama, çeneçarpan çorbası, cıllık, elbesan tava, gülbarak böreği, höşmelim, hakuk, kalle, kodrul, mangır, papaz mancası, pireşe, şaraşura, yoğurtlu borani, zennik belli başlılarıdır. Her yıl "Turizm Haftası"nda, ilin geleneksel mutfağını yaşatmak amacıyla İl Turizm Tanıtma Derneği’nce yemek yarışması düzenlenmektedir.

Kumbağ'da Tekirdağ'dan daha çok balıkçılık yapılmaktadır.

Yörede avlanan balıklar arasında; istavrit, menekşe, barbunya, tekir, karagöz, mırmır, gün balığı, gelincik, ispari, levrek, kefal, kılıç, palamut, torika, kofana, uskumru, kolyoz, karides ve ıstakoz yer almaktadır. Ayrıca ülkemizin önemli ihraç ürünlerinden olan beyaz kum midyesi de yörede bol miktarda bulunmaktadır.

Tekirdağ'ın bazı güzel yiyecekleri : Tekirdağ Köftesi,Izgara Köfte,Ciğer Sarma,Damat Paçası,Akıtma,Bulgurlu Ekşimikli Kol Böreği,Pırasa Böğreği,Kandilli Mantı,Dilber Dudağı,Höşmerim,Gaziler Helvası,Kaçamak,Zerde,Lutuka,Köbete,Bulama,Yoğurtlu Kuzu Eti(Elbasan Tavası),İncir Tatlısı(Dolması)

Tekirdağ Köftesi Izgara Köfte Ciğer Sarma Tekirdağ Yemek Damat Paçası Akıtma Bulgurlu Ekşimikli Kol Böreği Pırasa Böğreği Kandilli Mantı Dilber Dudağı Höşmerim Gaziler Helvası Lutuka Köbete Kaçamak Zerde Tatlı Peynir Helvası
Buradasınız: Anasayfa Kumbağ Yeme İçme